Rok Chopinowski 2010 – 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina

W 2010 roku przypadła dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Stało się to powodem ustanowienia go Rokiem Chopinowskim przez polski parlament na mocy uchwał Sejmu i Senatu (odpowiednio w maju 2008 i październiku 2009 roku). Jego organizacja i przebieg były nie tylko międzynarodowym, rozłożonym na dwanaście miesięcy świętem muzyki, lecz także ogromnym i pełnym rozmachu wyzwaniem organizacyjnym. W Polsce za jego przebieg odpowiedzialne były między innymi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Miasto Stołeczne Warszawa. Warto przypomnieć najważniejsze wydarzenia, jakie towarzyszyły obchodom 200 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora.

XVI Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina

Jednym z wydarzeń związanych z muzyką polskiego kompozytora jest słynny Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina. Jest on organizowany co pięć lat w Warszawie. W 2010 roku odbyła się jego szesnasta edycja, tym razem wyjątkowa, bo będąca prawdziwym „gwoździem programu” Roku Chopinowskiego. Do konkursu jak zawsze stanęli młodzi, utalentowani pianiści z całego świata. W wydarzeniu wzięło udział 81 wykonawców z 22 krajów. W jury imprezy zasiadło trzynastu wybitnych interpretatorów muzyki Chopina, wśród nich Polacy: Andrzej Jasiński (przewodniczący), Piotr Paleczny (wiceprzewodniczący), Adam Harasiewicz, Katarzyna Popowa-Zydroń i Jan Ekier (jako honorowy przewodniczący). Laureatami szesnastej edycji konkursu zostali: Julianna Awdiejewa (I miejsce), Lukas Geniusas i Ingolf Wunder (II miejsce) oraz Danił Trifonow (III miejsce).

VI Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa”

Wyjątkowy charakter miała również szósta edycja warszawskiego festiwalu „Chopin i jego Europa”. Podczas imprezy zaprezentowali się wielcy wykonawcy światowego formatu, soliści oraz orkiestry, w tym te uprawiające wykonawstwo historyczne i grające na instrumentach z epoki. Główne punkty wydarzenia stanowiły występy takich artystów i zespołów, jak Martha Argerich, Dang Thai Son, Maria João Pires, Nelson Freire, Marc Minkowski, Russian National Orchestra, Frans Brüggen i Orkiestra XVIII wieku, Philippe Herreweghe z Orchestre des Champs-Élysées, Il Giardino Armonico, Orchestre de Chambre de Lausanne , Aleksandra Kurzak, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic czy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej. Nazwiska i nazwy zespołów mówiły same za siebie i podkreślały rangę festiwalu. Koncerty wypełniła muzyka z czasów baroku, klasycyzmu i romantyzmu.

Inicjatywy edukacyjne

Rok Chopinowski w Polsce upłynął nie tylko pod znakiem wydarzeń muzycznych, lecz także działań edukacyjnych. Miały one na celu spopularyzowanie wiedzy na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina. W tym celu zorganizowano wiele inicjatyw skierowanych zarówno do młodszych, jak i dorosłych odbiorców. Wśród nich znalazły się dokończenie imponującej edycji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją profesora Jana Ekiera, publikacja skierowanej do najmłodszych strony internetowej, wydanie konspektów lekcji i serii filmów edukacyjnych o Chopinie w ośmiu językach, program zakupu instrumentów dla początkujących pianistów, a nawet wydanie cyklu gier komputerowych osnutych wokół postaci polskiego kompozytora.

Rok Chopinowski na świecie

Poza granicami Polski Rok Chopinowski również obfitował w wiele interesujących wydarzeń. Warto przypomnieć niektóre z nich: festiwal młodych pianistów w Tomsku (Rosja), festiwal chopinowski w Paryżu, Międzynarodowy Konkurs Chopinowski Zatoki Perskiej, Festiwal Chopinowski w Mariańskich Łaźniach czy Chopin w Czarnej Afryce (Kenia). Muzyki polskiego artysty nie mogło zabraknąć na Dalekim Wchodzie – rozbrzmiewała ona na cyklu koncertów w Pałacu Sztuki w Pekinie oraz w ramach Expo 2010 w Szanghaju. Ciekawą inicjatywę stanowił trzymiesięczny rejs polskiego żaglowca STS Fryderyk Chopin, który w ramach projektu „Chopin/Polska/TheCourse” zawinął do wielu portów w siedmiu krajach Europy.